Hospodářské noviny

25. 04. 2019
Hospodářské noviny

Milovníci kvalitního poslechu hudby mají od loňského září možnost si v centru Prahy poslechnout nejlepší audiotechniku na trhu. Koupit si ji však může jen někdo. Například nejdražší sestava od nizozemské značky Kharma Audio stojí deset milionů korun.

"V Česku je hodně lidí, kteří do toho chtějí investovat a mají rádi hudbu," říká David Hauerland, který za několikapatrovým showroomem Voix kousek od Staroměstského náměstí stojí.

Mladý investor je přesvědčen, že pokud si lidé postaví dům za dvacet milionů korun, jsou za kvalitní audiosestavu ochotni utratit třeba půl milionu. Voix je pro Hauerlanda spíše doplňkovým projektem k jeho hlavnímu byznysu. Spolu s Petrem Valentou a Laurensem Rinkesem před pěti lety založil investiční skupinu Fidurock, která nakupuje především menší nákupní parky.

Skupina Fidurock

Retail parky
Retail park zpravidla vzniká v blízkosti hypermarketu. Je zde většinou o maximálně deset na sobě nezávislých obchodů, které mají vlastní vchod. Na rozdíl od nákupních center nemají obchody jednotná pravidla. Fidurock v Česku vlastní nákupní parky v Táboře a Liberci. Na Slovensku pak působí v Senici a Bratislavě. Letos by měly být dokončeny i retail parky ve Starém Městě u Uherského Hradiště, Chocni a v Piešťanech.

Rezidenční nemovitosti
V Praze, Brně či Olomouci vlastní společnost desítky bytů, které nabízí k dlouhodobému pronájmu.

Voix
Luxusní showroom s high-end audiem v Praze otevřel loni v září. Kromě nizozemské značky Kharma Audio, jejíž sestava stojí i deset milionů korun, si mohou zákazníci poslechnout také techniku firem Dan D'Agostino nebo Oracle Audio. "Lidé se vrací ke kvalitě. Stejně jako zažily vzestup vinylové desky, tak věřím, že u high-end to bude stejné," říká Hauerland. Že by v Česku nenašel zákazníky, kteří by za audiosestavy utráceli miliony korun, se nebojí. "Stačí se podívat, jaká auta nám jezdí kolem obchodu," směje se podnikatel.

Chci až 30 nákupních parků
Firma v tuzemsku vlastní obchodní centrum v Táboře a Liberci. Dva parky má také na Slovensku. Další tři centra plánuje dokončit v letošním roce. Kvůli dalšímu růstu vydal Fidurock letos v lednu dluhopisy za 300 milionů korun, upsat se je podařilo během týdne.
Korporátních dluhopisů na českém trhu přibývá. Zároveň ale roste podíl těch problémových, u nichž hrozí, že se investoři slíbených výnosů nedočkají. Před firemními bondy nedávno varovala i Česká národní banka. "Kdyby došlo třeba k poklesu cen nemovitostí, tak pořád máme příjmy z dlouhodobých nájmů a tím i na výplatu kuponů," ujišťuje Hauerland, že dluhopisy jeho společnosti nejsou rizikové.
Do pěti let chce Fidurock v Česku a na Slovensku vlastnit až 30 nákupních parků. Zaměřuje se především na středně velká města zhruba se 30 tisíci obyvateli. "V Praze zatím nehledáme, nemovitosti jsou zde dražší, a navíc zde není tolik retail parků jako jinde," vysvětluje.
Nákupní parky v tuzemsku vlastní hlavně velcí hráči − třeba investiční skupiny CPI miliardáře Radovana Vítka a DRFG, za níž stojí podnikatel David Rusňák, nebo česko-německá developerská společnost InterCora. "Nákupní parky jsou jedno z výhledově nejvýnosnějších aktiv. Trh je stále poměrně dost roztříštěný a i v dnešní době se dá najít atraktivní objekt. Když to porovnám s logistikou nebo kancelářskými objekty, tak výnosnost je tam vyšší," tvrdí David Hauerland.
V oblasti realit se pohybuje už od studií na vysoké škole, kdy nastoupil do mezinárodní finanční společnosti JLL. Zde měl na starosti pronájmy maloobchodních prostor, například v obchodním centru Palladium. Při zaměstnání navíc podnikal. S kamarádem v Olomouci otevřel outletovou prodejnu značkového oblečení a reklamní agenturu.
 

Byty i luxusní audio
Fidurock, který Hauerland spoluvlastní, se kromě nákupních parků zaměřuje i na rezidenční nemovitosti. Vlastní byty v Praze, Brně, Olomouci nebo Bratislavě. "V Česku a zejména v Praze je dost vlastníků, kteří se o domy nestarají, a je jen otázka času, kdy sleví ze svých šílených požadavků a dům se dostane do rukou někomu, kdo ho zvelebí a udělá tam příjemné bydlení," říká Hauerland.
K otevření prodejny s luxusními audiosestavami se Hauerland dostal náhodou. "Jeden obchodní partner mě přesvědčil, že si mám k třicátinám udělat radost a koupit high-end sestavu za čtvrt milionu," vzpomíná.
Když potom navštívil mnichovský veletrh zvukové techniky, zjistil, jak je trh velký a kolik lidí má o high-end audio zájem. I proto se rozhodl do Česka přivést obchod, který zde dosud chyběl. Show¬room Voix slouží také jako místo pro firemní schůzky, v domácím kině v suterénu obchodu pak Hauerland občas zůstane i po pracovní době. "Samozřejmě to ale máme spočítané tak, aby to bylo ziskové," uvádí podnikatel.
Kromě domácích audiosestav se Voix zaměřuje například i na ozvučení komerčních prostor. V současnosti firma pracuje na několika projektech, jejichž realizace bude trvat řadu měsíců.

Back to articles